7 Temmuz 2012 Cumartesi

Hey Spidy!

Ben çocukluktan beri tam bir Örümcek Adam aşığıyım. İlkokuldayken teyzemlerin videosunda "Spiderman and His Amazing Friends" kasetlerini izler kendimizi oradan oraya atardık. Daha sonra yayından kaldırılana kadar televizyondaki bütün serilerini takip ettim. 
Buz Adam, Örümcek Adam, Ateş Yıldızı
2002'de ilk Spider-Man vizyona girdiğinde üniversite son sınıf öğrencisiydim. Kalabalık bir arkadaş grubuyla, şimdi kapanmış olan Polatkan AFM'de izlemiştik. Daha film başlamadan heyecandan kalp krizi geçiriyordum. Bayık MJ, tepetaklak duran Örümceğin maskesini indirip öptüğünde, resmen kıskançlık krizi eşiğine gelmiştim. Gençlik işte...
Bu öğleden sonra üzerine yapılan tüm tartışmalara rağmen son filmi izlemeye gittim. Açıkçası içimde Tobey Maguire'den sonra Andrew Garfield'i garipseme endişesi yok değildi (gerçi o hımbıl Peter Parker'a da tam alıştığım söylenemez ya). Ayrıca aynı hikayeyi çok küçük bazı değişikliklerle izlemek, okunan kitabın sinema uyarlamasında hissedilene benzer bir ihanet duygusu verebilirdi. Ya da bir çok kişinin dediği gibi "ne gerek vardı?" sorusuyla ayrılabilirdim sinemadan. 
Bugün bir kez daha anladım ki, benim gerçek çocukluk kahramanım Peter Parker ve Örümcek Adam'mış. Aynı  hikayeyi şöyle ya da böyle dinlemek beni bozmuyor. Andrew Garfield da yeni Peter Parker olarak gayet sevimli ve başarılı.  Karakterin aslında daha uygun, atletik ve biraz daha özgüven sahibi. 
Üç boyut teknolojisiyle ilgili bir sorun yaşamıyorsunuz. Zaten her sahnede çok yoğun kullanıldığını söyleyemeyiz. New York'un üzerinde ağ atıp ordan oraya atlamaksa nefes kesici (Bir ara ayakları ağzıma girecek sandım). 
Evet ilk filmle karşılaştırmadan izlemek neredeyse imkansız. Yine de çok keyifle izledim. Üstelik mızmız MJ'in olmayışı da bonus oldu. Emma Stone kesinlikle Gwen Stacy karakterine sempatimi artırdı. Ben Amca rolünde Martin Sheen, May Hala rolünde Sally Field gibi harika oyuncular var. Bir de Kaptan Stacy rolünde Denis Leary.
Kimilerine göre gerekliliğini tartışabilir. Benim içinse Örümcek Adam çocukluk aşkım, kahramanımdır. Bir sonraki filmini de heyecanla beklerim ve de kendimi kaptırmama göz yumarak, nefesimi tutarak izlerim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Aşk, Eş ve Zıtlıklar

Vatan Kitap'ın internet sitesi vatankitap.gazetevatan.com 'da ilk kitap tanıtımım yayınlandı. Yazının tamamına aşağıdaki bağlantıdan...