2 Şubat 2012 Perşembe

Bugün 2 Şubat... Her gün 2 Şubat!


Amerika ve Kanada'da her yıl 2 Şubat'ta "Groundhog Day" kutlanır. Anlamı "dağ sıçanı günü"dür. Geleneklere göre, bu hayvanın o gün yaptığı hareketlerden, kışın daha ne kadar süreceği konusunda çıkarımlar yapılır.
Bugün günlerden? Salı mıydı?
Her sene festivali izlemeye gelmekten sıkılmış hava durumu sunucusu Phil, bu yıl da 1 Şubat'ta kameramanı ve asistanıyla festivalin yapılacağı kasabaya gelir. Phil töreni anlamsız bulan, bencil bir adamdır ve kendini beğenmişliği kabalık boyutunda rahatsız edicidir. Tek istediği 2 Şubat’ta 5 dakikalık çekimi tamamlayıp, oradan ayrılmaktır. Fakat Phil ne o gün ne de ertesi gün kasabadan ayrılmayı başarır. Çünkü her gün yeniden 2 Şubat’a uyanır. Aynı şeyleri tekrar tekrar yaşadığı fakat ertesi gün kendisinden başka herkesin yeni bir gün gibi uyandığı 2 Şubat’ta takılı kalmıştır. Önce bencil karakterine uygun tepkiler verir. Mesela bir kadına aşık olduğunu söyleyip evlenme teklif etmesinin, sonra da bu yalan sayesinde geceyi onunla geçirmesinin hiçbir sakıncası yoktur. Çünkü sabah olunca herşey 24 saat geriye alınır ve herkes herşeyi yine unutur. Phil bu işten sıkıldığında asistanı Rita’ya durumu anlatmaya çalışmış ve yardım istemiştir. Ancak gece yarısı herşeyin 2 Şubat sabahına bağlandığı bir durumda işin içinden çıkması imkansız gibidir.
2 Şubat’a hapis kaldığı gün değil, kendisine defalarca verilmiş bir şans olarak baktığında Phil değişir, etrafı değişir, bir 2 Şubat’ın diğer 2 Şubat’tan farkı olmaya başlar. Bir günde başlangıç seviyesinden ileri seviyeye kadar piyano çalmayı öğrenmek istemez miydiniz? Ya da o gün öleceğini bildiğiniz bir insanı son saniyelerinde mutlu etmek? Hata yapsanız bile ertesi gün tekrar deneyebileceğinizi bilmek?
The Groundhog Day (Bugün Aslında Dündü), televizyonda her karşılaştığımda, tekrar tekrar izlediğim bir film. Her seferinde tekrar güldüren ve tekrar ağlatan ve tekrar düşündüren. 

3 yorum:

 1. Güzel filmdir. Çok güzel film. Bill Muray... Deli adam! Naif, masum, sihirli... Kaldı mı böyle filmler? Epeydir gelmemişim dükkanınıza, özür.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim. Teşekkür ederim yorumunuz için. Esas ben hiç ilgilenemiyorum dükkanla:) Az kaldı ama.

   Sil
 2. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil

Çevir/Translate

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...