1 Ocak 2012 Pazar

2012'de kaç kitap okuyacaksınız?

Goodreads.com'u geçen yıl keşfettim. Okuma alışkanlığınıza ve keyfinize katkıda bulunacak güzel bir site. Evdeki kitaplarınızı bu sitedeki sanal kütüphaneye kaydedip, okuyup okumadıklarınızı takip edebiliyorsunuz. Sizinle aynı kitabı okuyan diğerleri ile iletişime geçebiliyorsunuz. Küçük testler, alıntılar, gruplar, listeler var. Bir diğer güzellik de sevdiğiniz yazarların bloglarına ekledikleri yazıları takip edebilmeniz. Eylül'deki "uyanmadan önceki o uzun sihirli an" yazımdaki Gerorge R.R. Martin'in fantezi edebiyatla ilgili söylediklerini de oradan alıntılamıştım. 
Keşke bu sitenin Türkçe bir benzeri olsa diye düşündüm
de, nedense bir araştırmak hiç aklıma gelmedi. Geçen gün bir arkadaşım vikitap.com'dan bahsetti. Henüz Goodreads kadar üyesi ve uygulaması yok ancak sürekli yeniliklerle kendilerini geliştiriyorlar. Evdeki kitaplarınızı buradaki kütüphanenize kaydedip takip edebiliyorsunuz. Okuduklarım, yarım bıraktıklarım, ödünç verdiklerim gibi sınıflandırmalarınızı da yapmanız mümkün.
İtiraf ediyorum ki ben iki sitede de yeteri kadar vakit geçiremedim. Aslında kütüphanemin bir dökümünü çıkarmak için çok da faydalı olabilir. Şu anda Goodread'deki kütüphanemde sadece 2 kitap görünüyor. Onları da öylesine denerken eklemiştim. 
Goodread'ın çok beğendiğim bir eklentisini bugün siteme yerleştirdim. Kendinize kitap okuma konusunda meydan okuyorsunuz ve "2012'de şu kadar kitap okuyacağım" diyerek bir nevi söz veriyorsunuz. Sonra da her okuduğunuz kitabı ekleyerek % kaç yol aldığınızı takip ediyorsunuz. Kimisi geçen yıl için belirlediği yüksek hedeflerine ulaşmış, kimi de "ben bu yıl 2 kitap" okurum demiş ve 2011'i %0 başarıyla kapatmış. Ben de pek düşünmeden 50 kitap dedim (sayfanın sağ tarafında görebilirsiniz). Şu anda tezle ilgilenmem gerektiğini düşününce cesur bir beyan olduğunu görüyorum. Yine de hoşuma gidiyor. Belki de tezden bir an önce kurtulup özgürce okumaya başlamam için bir kamçı olur. Gerçi tezle ilgili olup, okumaktan çok keyif aldığım kitaplar da var. Onları da kaydedersem bu iş olur.
Goodreads'a başvuru formu doldurmanıza gerek kalmadan, doğrudan Facebook hesabıyla kaydolabiliyorsunuz. 2012 için kendine bir hedef belirlemek isteyenler bu meydan okumaya katılabilir. 
Katılanlar bana da haber versin, kapışalım:)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Çevir/Translate

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...