Nerede o eski Noeller...

Küçüklüğümden beri yeni yıla evde aileyle girerim ve bunu severim. Artık yetişkin bir insan olarak bütün o ışıltıların, parıltıların, göz boyamaların ve alış-veriş manyaklığının ne anlama geldiğini gayet iyi bilsem de, sokaklardaki yeni yıl ışıltısını da severim. Hiçbir şeyden haberi olmadan, herşeye neşelenebilen o cahil çocukluğuma arada izin vermek gerek. Ben de bu sebeple Cumartesi akşamı hava kararmış ve sokaklar kalabalıkken biraz yürümek istiyorum; insanların yüzündeki "bu gece eğleneceğiz" ifadesini görmek ve şehir süslü, ışıl ışılken ona bakmak için.
Sadece bayramlar mı güzeldi çocukken?  Her şey güzeldi.
Bizim memlekete niye uğramadığını anlayamadığımız Noel Baba bile güzeldi. 

Yeni yıla girmenin kendisiyle ilgili hiç bir olumsuzluk göremiyorum. İnsanın sevdiklerine, onları mutlu edecek sembolik de olsa bir hediye vermesinin nesi kötü olabilir ki? Kendini kaybedercesine para harcayıp alış-veriş yapmakla, yakınlarına ufak bir sürpriz hazırlamayı tamamen reddetme arasında bir yer olmalı. 
Sonra, yeni yıl kararları; ki kendileriyle bir hayli dalga geçilir. Olabilir; bir kaç kere aynı kararı almış ve uymamış olabiliriz. Ya bu sefer tutarsa? 2010 Ocak'ta sigarayı bıraktım. Ondan önce kaç kere denemiştim, olmamıştı. Şimdi 2 yıldır sigara içmiyorum. Gece yatağa uzanıp günü düşünmek ve ertesi gün için planlar yapmak ne kadar normalse, yeni yıl kararları da o kadar normal ve hatta işlevsel. 
Evet, her sene aynı heyecanla 31 Aralık gecesini bekliyoruz ve 1 Ocak (şanslıysak) normal bir gün olarak başlıyor. Evet, büyük ihtimalle 2012'yi de aynı hayal kırıklıklarıyla gönderip (yine şanslıysak) "2013 geliyor!" diye coşacağız. Ne çıkar?
Hadi, bir daha asla 2011'den bahsetmeyelim.
Yaşamaya ve çalışmaya devam ediyorsak, içimizde bir şeylerin daha iyi olabileceğine, daha iyi bir insan olabileceğimize, hatta tüm dünyanın daha iyi olabileceğine  dair bir inancın hala olmasından kaynaklanıyor. 
Yeni yıla sevdiklerinizle ve neşeyle girmenizi dilerim; bir sürü yeni karar ve umutla.

Yorumlar

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Uyuşturucu baronundan sosyoloji dersleri, İki Escobar'ın Hikayesi

Vergilius'un Ölümü

Eskimeyen Destan Keşanlı Ali